Down Ambulancia Gyermekeknek

Down szindrómás gyermekek komplex szűrése, ellátása és tanácsadás
A Református Egyház Bethesda Gyermekkórháza és a Down Alapítvány közös szolgáltatása

A Down szindrómás gyermekek szűrővizsgálati programja (rövidített változat):

1. Újszülöttkor - a születéstől 2 hónapos korig

• Anamnézis: szülők helyzete, DS diagnózis, hányás, széklet, hallás, látás
  • Vizsgálatok: szív, szem, szürke hályog, fülgyulladás, hallásvizsgálat, pajzsmirigy
  • Ajánlások: szülőcsoport, családi klub, korai fejlesztés.

2. Csecsemőkor - 2-12 hónapos kor között

• Anamnézis: étvágy, súlygyarapodás, légúti infekciók, fülgyulladás, székrekedés, látás, hallás
  • Vizsgálatok: neurológiai, izomzat, orr-fül-gége, szív, pajzsmirigy, hallásvizsgálat
  • Ajánlás: korai fejlesztés, szülői csoporthoz csatlakozás.

3. Gyermekkor - 2-12 éves kor között

• Anamnézis: a gyermek fejlettsége, közösség, oktatás, magatartási problémák, fül-orr-gége problémák, székrekedés, hízás, szem- és fogproblémák
  • Vizsgálatok: Gyermekgyógyászati, ideggyó-gyászati, panasz esetén gyermek-nőgyógyá-szati, szív, látás, hallás, fogászati, pajzsmirigy, ortopéd-szakorvosi, nyaki röntgen
  • Ajánlás: fejlesztő, vagy iskolai program, logopédia, testmozgás, sportolás, fogmosás, táplálkozás, viselkedési technikák, önellátás, önállóságra nevelés, családsegítés.

4. Serdülőkor - 12-18 éves kor között

• Anamnézis: légúti problémák, alvászavar, hallás, látás, viselkedési, szexuális problémák
  • Vizsgálatok: általános belgyógyászati, neurológiai, elhízás, látás, hallás, ismételt szívvizsgálat, nőgyógyászat, nyaki röntgen, ginekológia
  • Ajánlások: önellátás, önállóságra-, munkára nevelés, segített önálló életre felkészítés.

A Down szindróma leggyakrabban a 21-es kromoszóma triszómiájának következménye. A Down tünetegyüttes külső jegyekben, értelmi fogyatékosságban és egy sor, az átlagpopulációhoz képest gyakoribb rendellenesség és betegség megjelenésében mutatkozik meg. Ezek diagnózisára a lehető legkorábban sort kell keríteni, hogy kezelésük minél hatékonyabb legyen, hogy a betegségek ne hátráltassák a gyermek fejlődését.

A Down szindrómás gyermek akkor fejleszthető eredményesen, ha a korai fejlesztéssel párhuzamosan, azzal szorosan együttműködve, előre meghatározott szűrővizsgálati programra alapozva biztosítjuk az optimális orvosi ellátást. A gyógypedagógiai és orvosi ellátás mellett a megfelelő pszichoszociális környezet is szükséges a gyermek optimális fejlődéséhez.

A korai fejlesztés módszereit részletesen kidolgozták és az elmúlt 20 évben Magyarországon is szép eredményeket értek el ezen a területen, így ma már természetes, hogy a korai fejlesztésben résztvevő Down szindrómás gyermek 1-2 éves korában járni kezd, szobatisztává válik és beszédfejlődése is szépen megindul, így egyre nagyobb az esélye, hogy integrálódhassék épek bölcsődéjébe, óvodájába, esetleg iskolájába. De a legjobb korai fejlesztés sem érhet el sikert egymagában. Fejleszteni csak az egészséges, jó fizikai állapotban lévő gyermeket lehet, tehát a korai fejlesztésnek támaszkodnia kell a szakorvosi segítségre.

A Down szindrómás gyermeket is egy sor rendellenesség, szív és hormonproblémák, látás- és halláselégtelenség, gyakori légúti megbetegedések, stb. hátráltatják a fejlődésben, teszik lehetetlenné az optimális fejlesztést, a szülőket arra kényszerítve, hogy szakorvostól szakorvosig szaladgáljanak, rendeléseken álljanak sorba és rettegve nézzenek a jövő elé.

A Down Ambulancián Dr. Csepeli Hilda vezetésével 16 szakorvos végzi a legújabb, nemzetközileg is elfogadott szűrővizsgálati program szerinti vizsgálatokat. A szakorvosok munkáját gyógytornász, védőnő, korai fejlesztő gyógypedagógus és családsegítő szakember támogatja, azzal a céllal, hogy segítse a szülőt abban, hogy megtalálja gyermeke számára a legmegfelelőbb ellátási, fejlesztési és oktatási formákat, elfogadni gyermekét, megoldani a család krízishelyzeteit, tudomást szerezni a megfelelő szolgáltatásokról, és jogokról.

A Down Ambulancia szakrendeléseinek és szolgáltatásainak vezető munkatársai

valaminta Bethesda Kórházon kívüli rendelések helyszínei

A Down Ambulancia vezetője

Dr. Ambrus Bence

genetikai tanácsadás

Dr Fekete György

2. sz. Gyermekklinika, Tűzoltó u.

laboratóriumi vizsgálatok

korai fejlesztés

Kiss Tiborné és

Domonkos Ágnes

Down Alapítvány Korai Fejlesztő, XIV. Ilka utca 26.

tanácsadás, komplex habilitáció

Down Alapítvány

Down Alapítvány, XIV. Amerikai út 14.

sorstársi segítség

Down-dada szolgálat

Down Alapítvány, XIV. Ilka utca 26.

A szakrendelések igénybevétele a Down Ambulancia vezetőjének beutalójával történik .

A rendelés helye:

Magyarországi Református Egyház Bethesda Gyermekkórháza

Down Ambulancia

1143 Budapest, XIV. Ilka utca 57.

A rendelés ideje:

csütörtök: 9.00 - 12.30

A Down Ambulancia vezetője:

Dr. Csepeli Hilda

Bejelentkezés telefonon: (1) 422 28 98

A rendelésre először háziorvosi vagy gyermekorvosi javaslatra, beutalóval jöjjenek!

A Down szindrómás gyermekeket a fővárosból és az ország egész területéről fogadjuk.

Szükség esetén kórházi felvételt is biztosítunk.