Megjelent a Fotóterápiás művészeti műhely katalógusa

A Down Alapítvány fotó- és művészetterápiás programján  résztvevők munkái

A Down Alapítvány fotográfián alapuló művészetterápiás programjának központi eszköze a fotózás kreatív folyamata, melyet az értelmileg akadályozott gyermekek és felnőttek saját gondolataik és érzéseik nonverbális kifejezésére használnak a fotográfus-terapeuta által irányított folyamatban. A fotográfia kifejező eszköze kombinálódik az alkotás örömteli és felemelő érzésével, melynek eredményeképpen – amellett hogy a programban résztvevők megtalálják a lelki békét – értékes művészeti alkotások születnek.

A módszert Bege Nóra fotográfus és terapeuta fejlesztette ki, mely gyerekekkel és felnőttekkel 3 éve folyó program tapasztalata alapján folyamatosan bővül.

A fototerápiás művészeti műhely alkotásaiból ad ízelítőt ez a Katalógus.

A Katalógusban szereplő és még sokkal több itt nem szereplő fotó és fotó alapú képzőművészeti alkotás az elmúlt évek bemutatkozásain, kiállításain nem véletlenül vívta ki a nagyközönség és neves művészek és művészettörténészek elismerését. Az a különleges látásmód, az önkifejezés nem szokványos módjai, a témák és megoldások, melyek a Down-szindrómás és más értelmileg akadályozott emberek egyéni látásmódjából, a maguk számára talán kényszerűségből leegyszerűsített és így megértett világ tükreként megjelennek az alkotásaikban elgondolkodtatják, továbbgondolásra késztetik az embert, művészi élményt váltanak ki.

A Katalógus elkészítésének kettős célja van.
Az egyik, hogy a művészetek, az alkotás iránt érdeklődőknek bemutassuk az értelmileg akadályozott emberek tehetségét, különleges látásmódját, alkotó erejét.

Másik, nem titkolt célunk, hogy a potenciális mecénásokat arra bíztassuk, hogy lakásuk, irodájuk, munkahelyük, intézményük tereinek díszítésére vásároljanak a Down Alapítvány Fototerápiás és Művészeti Műhelyének alkotásaiból, ezzel segítve a Műhely folyamatos működését valamint a sérült emberek sajátos alkotásainak megszületését és megjelenését azokban a galériákban, kiállító termekben, ahol a nagyközönség is találkozhat az alkotásokkal és magukkal az alkotókkal is. A fotók és a képzőművészeti alkotások vásárlói ilyenformán a társadalmi inklúzió folyamatának aktív részesévé, katalizátorává válhatnak.

Az aktuális választék http://www.downalapitvany.hu/node/1318 oldalon megtekinthető.